Aminokwasy EAA

Jak działają aminokwasy EAA? Skąd pochodzą te związki? Jakie zalety ma stosowanie aminokwasów EAA?

Pochodzenie

Aminokwasy zazwyczaj stanowią podstawowe składniki diety, zawierają je białka, które spożywamy. Spożywanie tych aminokwasów indywidualnie lub jako część strawionego białka (jako hydrolizat lub izolat białka serwatkowego) prowadzi jednak do szybszego wchłaniania i trawienia. Dodatkowo, trzy z dziewięciu podstawowych aminokwasów są rozgałęzione (BCAA) – są niezwykle ważne podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, pozwalają budować mięśnie i zapobiegają zmęczeniu.

Działanie EAA

Podczas intensywnych ćwiczeń włókna mięśniowe zostają uszkodzone, dlatego wymagają odnowy. Ćwiczenia są zatem okresem katabolicznym, bez względu na ich rodzaj. W okresie po wysiłku katabolizm mięśni można jednak spowolnić, jeśli synteza białek wzrośnie.

eaa aminokwasy
Kliknij w obrazek aby przejść do aminokwasów EAA w sklepie ŚwiatSupli

Zalety stosowania

Przyjmowanie aminokwasów z węglowodanami jest powszechnym zjawiskiem i daje wiele korzyści. Działanie pozwala wpłynąć na gospodarkę organizmu i regenerację mięśni po wysiłku. 
Stosowanie jest związane z anabolizmem, regeneracją organizmu i ochroną przed katabolizmem. Najlepiej stosować tego typu aminokwasy w formie stałej suplementacji, w porach okołotreningowych, zwłaszcza po wzmożonym wysiłku fizycznym. 

Preparaty zawierające te aminokwasy stosują zazwyczaj sportowcy, ale nie tylko. Osoby mające niedobór niektórych witamin także mogą je stosować, pomagają one urozmaicić dietę i wpływają na lepszy nastrój oraz mniejszy poziom zmęczenia i znużenia.

Comments are closed.