Do czego służą narty skiturowe?

Wiele słyszy się o nartach skiturowych w naszym kraju. Nie jest to do końca kompletnie nowa forma sportu, ale jest to jednak jak na razie sport dość niszowy, dlatego nie każdy wie w ogóle, czym jest skituring.

Czym jest skituring?

Skituring można uprawiać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest odbywanie pieszych wędrówek po górskich szlakach, natomiast drugą formą spędzania czasu jest penetrowanie terenu górskiego poza głównymi szlakami. Najczęściej powiązane jest to ze wdrapywaniem się na zbocza gór, a następnie zjeżdżanie tymi zboczami w doliny. Taka forma aktywności może być prowadzona dzięki specjalnej konstrukcji nart skiturowych.

Czym są narty skiturowe?

Narty skiturowe umożliwiają zarówno stabilne przymocowanie buta do całej narty, jak i takie umocowanie buta, które jest bardzo zbliżone do mocowania w nartach biegowych. Dzięki temu oprócz tego, że możemy zjeżdżać na nartach z góry, to możemy również pod nią komfortowo podchodzić oraz uprawiać coś w rodzaju biegu narciarskiego, na odcinkach płaskich. Co więcej, kiedy chcemy podchodzić pod górę, na narty zakładamy fok, czyli rodzaj specjalnej tkaniny, która uniemożliwia ześlizgiwanie się nart w dół podczas podchodzenia.

Mało kto zdaję sobie z tego sprawę, ale skituring w zasadzie nie jest nowym pomysłem. Tak naprawdę w takiej formie uprawiano narciarstwo zjazdowe w czasach, kiedy nie było jeszcze do tego odpowiedniej infrastruktury, czyli przede wszystkim wyciągów. Jeśli chcieliśmy zjechać z jakiegoś dużego wzniesienia, to musieliśmy się na nie samodzielnie dostać.

Comments are closed.