Męskie buty do biegania

Zakup odpowiedniego obuwia do biegania to z pozoru prosty zakup. Jednak, aby zapewnić sobie odpowiedni komfort uprawiania sportu, niezbędna jest wiedza nt. typu posiadanej stopy. W tym celu trzeba określić ułożenie kończyny względem podłoża. Istnieją trzy rodzaje stóp: neutralna, pronująca oraz supinujaca.

Typ podłoża

Następnie, ważne jest określenie podłoża, po którym biegamy. Jeżeli najczęściej trenujemy na twardej powierzchni (jak beton, asfalt czy kostka brukowa), istotne jest aby obuwie posiadało lepszą amortyzację oraz stabilizację stopy.  Natomiast jeśli uprawiamy sport na grząskich czy nierównych terenach (typu las, górskie ścieżki), optymalne będą buty z dobrze wyprofilowaną podeszwą. W tym przypadku również bardzo duże znaczenie odgrywa przyczepność podeszwy na powierzchniach o nieregularnym nachyleniu czy nierównościach.

Ciężar ciała

Kolejną istotną kwestią jest waga biegacza, co wiąże się z amortyzacją. Najkrócej ujmując, chodzi o to aby maksymalnie odciążyć stawy i kręgosłup. Im większa masa ciała tym mocniejsza powinna być amortyzacja obuwia.

Odbicie (ze śródstopia lub z pięty)

Jeżeli poszukujemy butów do biegania ze śródstopia, powinniśmy szukać modelu z mniejszym offsetem (różnicą wysokości między piętą a palcami). Wówczas optymalny będzie wariant z mniejszą amortyzacją na piętach. Natomiast, gdy poszukujemy butów do biegania z pięty, należy szukać takich, które posiadają większy offset oraz większą amortyzację w tylnej części stopy.

Rozmiar i dopasowanie

Z uwagi na fakt, iż podczas biegania stopy nabrzmiewają, obuwie należy kupować w godzinach późniejszych kiedy nogi są po całym dniu zmęczone.Trzeba pamiętać, aby mierzyć obydwa buty, ponieważ u większości społeczeństwa stopy między sobą mogą delikatnie różnić się rozmiarem. Zatem należy dobierać je tak, aby większa stopa nie czuła się uciskana przez jeden z butów. Najlepiej mierzyć je w skarpetkach tego typu, w których zamierzamy uprawiać sport.

Zaleca się rozmiar, w który największy palec ma swobodę ruchu. Jednak stopa nie powinna się ruszać w czasie treningu, a ścięgna Achillesa nie mogą być obcierane czy doznawać choćby małych ran. Podczas biegania stopa musi być możliwie najlepiej trzymana przez but. Jeśli spróbujemy przesunąć ja maksymalnie w przód, pięta powinna być w odpowiednim miejscu.

Nie należy łudzić się, że but się rozchodzi od biegania jeśli w trakcie pierwszego mierzenia  jest nie do końca spasowany. Stąd warto mierzyć produkty różnych marek, aby dobrać optymalną dla własnej stopy.

Buty męskie do biegania dostępne na https://dobrenarty.pl/odziez-i-obuwie/buty-do-biegania/buty-do-biegania-meskie/

Comments are closed.