Po co stosować specjalne buty do biegania?

Bieganie jest w teorii jedną z prostszych form aktywności – wystarczy ubrać buty i zacząć biec. Jednak to właśnie w kwestii wyboru odpowiednich butów do biegania pojawia się najwięcej problemów. Co wyróżnia buty biegowe od innego rodzaju obuwia i dlaczego warto z nich korzystać?

Co dają buty biegowe

Dobór butów do dyscypliny sportu zapewnia wygodę podczas treningu i bezpieczeństwo. W przypadku biegania zapobiegają one obtarciom, utrzymują stopę w stabilnej pozycji i zapewniają odpowiednią amortyzację, co minimalizuje ryzyko kontuzji w okolicach m.in. stawu skokowego i kolan.

Buty sportowe do biegania są także dobrze wentylowane, co zapewnia komfort termiczny dla szybko grzejących się stóp w czasie treningu. Jedną z najistotniejszych ich cech jest jednak podeszwa, która łagodzi wstrząsy, co jest szczególnie istotne podczas treningów na twardej nawierzchni i zwłaszcza dla osób lądujących w czasie biegu na piętach.

Rodzaje butów sportowych do biegania

Buty do biegania można podzielić na:

  • buty lekkoatletyczne – z kolcami do biegania po bieżni lekkoatletycznej;
  • buty trailowe – do biegania w terenie z podeszwą z agresywnym bieżnikiem do utrzymywania przyczepności na sypkiej, grząskiej i śliskiej nawierzchni;
  • buty do biegania na twardą nawierzchnię – z podeszwą bez agresywnego bieżnika i z dobrą amortyzacją. Można z nich wydzielić także modele do szybszego biegania – lżejsze i z niższą wysokością podeszwy pod piętą (mniejszym dropem) dopasowaną do biegania z lądowaniem na śródstopiu.

Comments are closed.