Latarka czołowa – jak wybrać?

Latarka czołowa to jeden z najważniejszych outdoorowych przyrządów. Sprawdza się nie tylko podczas trekkingu, ale także w trakcie wycieczek rowerowych, konnych rajdów, czy też zwiedzania budowli zabytkowych w ciemności. Czołówka jest także nieodzownym elementem wyposażenia podczas zwiedzania jaskiń.

Latarka na głowie może być ratunkiem na przykład w sytuacjach, gdy czas wypawy został źle wyliczony i zastała nas ciemność, a przed nami jeszcze spora część trasy. Dzięki czołówkom zapadający zmrok nie musi być ograniczeniem dla turystów, cyklistów, biegaczy, jeźdźców konnych, czy też osób uprawiającyc skituring lub alpinizm. Co więcej, czołówka sprawdzi się także w trakcie biwaku w warunkach polowych oraz podczas wykonywania różnego rodzaju prac. Czołówki są noszone przez górników, budowlańców, ratowników medycznych, strażaków, a czasami także przez policjantów. 

Latarka czołowa – charakterystyka

Opisywane urządzenie jest proste w obsłudze i łatwe do zabrania ze sobą w podróż, czy też do pracy. Czołówkę zakłada się na głowę – jest ona przymocowana przy pomocy elastyczne opaski. Jeśli chodzi o moc czołówki, to aktualnie źródłem światła w tego rodzaju latarkach są specalne diody LED, które charakteryzują się wyjątkowo małym zużyciem energii. Co więcej, wykazują one dużą odporność oraz długą żywotność. W sklepach są dostępne latarki czołowe o różnej mocy i to właśnie od niej zależy skuteczność oświetlania otoczenia.

Wiele funkcji

Latarki czołowe zazwyczaj mają wbudowane kilka trybów pracy. Dzięki temu sposób świecenia można z powodzeniem dostosować o rodzaju wykonywanej pracy. Co więcej, wiele latarek posiada także tryb oszczędny. Dodatkowo niektóre modele posiadają też tryb pulsacyjny, ciągły i pulsacyjno-ciągły, który ma zastosowanie na przykład w sytuacjach awaryjnych jako sygnał alarmowy. 

Comments are closed.