Buty wspinaczkowe dla początkujących – porady

Osoby lubiące wspinaczkę wiedzą, że nie wystarczą chęci i umiejętności, trzeba mieć jeszcze do tej aktywności odpowiednie obuwie i sprzęt. Amatorzy wspinania powinni przede wszystkim zaopatrzyć się w dobrej jakości buty wspinaczkowe. Odpowiednio dobrane obuwie ułatwi początkującym wejście na niejedną ścianę zarówno w górach, jak i na specjalnie przygotowane ścianki.

Odpowiedni rozmiar to podstawa

Buty wspinaczkowe dostępne w ofercie sklepu Dobrenarty muszą być tak dobrane, żeby ułatwiały wejście na ścianę. Tak, więc ich wielkość jest bardzo ważna. Osoby początkujące powinny wybrać takie obuwie, które nie spada im z nogi, ale także nie ściska za bardzo ich stopy.

Oczywiście nie jest to łatwe i czasem taki właściwy zakupy udaje się po licznych próbach i błędach. Warto uwzględnić, że buty do wspinaczki mogą się rozciągać. Wszystko zależy, z jakiego materiału są zrobione.

Buty wspinaczka – syntetyczne, a może naturalne?

Na pewno warto nad tym się zastanowić głębiej. Te syntetyczne buty do wspinaczki będą mniej się odkształcać i rozchodzić. Można o nie łatwo zadbać, piorąc je w pralce.

Niestety często gorzej przylegają one do stopy i szybciej czuć od nich nieprzyjemny zapach potu. Z kolei te naturalne dobrze dopasowują się do stopy, przepuszczają powietrze. Natomiast dość często ulegają deformacjom i trudniej o nie dbać.

Jaki profil buta dla początkujących?

Zdecydowanie powinien być on wyważony. Buty do wspinaczki w tym przypadku nie mogą być zbyt asymetryczne, te lepiej zostawić dla profesjonalistów. Najlepsze będzie obuwie symetryczne lub lekko asymetryczne, które da wygodę i ułatwi wejście na ścianę.

Comments are closed.