Jak wybrać dobre buty trekkingowe?

Obuwie to najważniejszy element wyposażenia podczas wędrówek, który ma bezpośredni wpływ na komfort i bezpieczeństwo na szlaku. Można znieść ciężki śpiwór, nie najwygodniejszy plecak i przemoczone ubranie, ale chodzenie 8-10 godzin dziennie w niewygodnych butach to skoncentrowana nędza.

Dlaczego warto kupić buty trekkingowe?

Buty trekkingowe to najodpowiedniejsze obuwie na większość wypraw trekkingowych, ale ich liczba na półkach sklepowych jest obecnie ogromna. Aby maksymalnie ułatwić proces selekcji, należy szczerze odpowiedzieć na trzy poniższe pytania:

  • Jak trudne będą najbliższe szlaki turystyczne? Im trudniejszy teren, tym mocniejsze muszą być buty i tym lepsze wsparcie kostek.
  • Jaka będzie waga plecaka, który będziesz nosił? Ciężki plecak dodatkowo obciąża stawy skokowe, zwiększając ryzyko urazów. Powoduje to również większe obciążenie podeszwy butów i może mieć negatywny wpływ na ich przyczepność w trudnym terenie. Dlatego im cięższy plecak nosisz, tym sztywniejsza jest podeszwa Twoich przyszłych butów i tym lepsze jest wsparcie kostki.
  • Jak dobra jest Twoja kondycja fizyczna? Szczególnie ważny jest stan mięśni i więzadeł nóg. Im bardziej elastyczne są więzadła i im silniejsze są mięśnie nóg, tym mniej potrzebują one dodatkowego wsparcia ze strony butów. 

Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci uzyskać dość szczegółowy opis warunków, w jakich będziesz nosił swoje buty. Od nich zależą cechy konstrukcyjne konkretnego modelu butów trekkingowych.

Całą ich różnorodność można sprowadzić do trzech dużych klas:

  • Lekkie buty trekkingowe. Są to również buty turystyczne, od angielskiego „hiking boots”;
  • Klasyczne buty trekkingowe. W języku angielskim są one nazywane butami trekkingowymi lub butami turystycznymi o średniej wadze;
  • Buty do ciężkich wędrówek. Są one zwykle nazywane butami do wędrówek, które warto kupić wraz ze specjalistycznym plecakiem.

Warto upewnić się, czy ta klasa obuwia jest odpowiednia do pokonywania szlaków. Każda kategoria butów trekkingowych ma również opis cech konstrukcyjnych, aby ułatwić Ci zrozumienie odpowiedniego modelu w sklepie detalicznym lub internetowym.

Comments are closed.