Jaki plecak wybrać na wyprawę w góry

Wybierając się na pieszą wyprawę w góry, trzeba zabrać ze sobą odzież, buty, żywność oraz inny niezbędny sprzęt. Całe wyposażenie należy zmieścić w odpowiednio dobranym plecaku. Producenci sprzętu oferują miłośnikom wypraw trekkingowych szereg produktów różniących się między sobą budową, wielkością, wyglądem zewnętrznym oraz dodatkowymi funkcjami.

Pojemność i najważniejsze funkcje

Jednym z najważniejszych parametrów każdego plecaka turystycznego jest jego pojemność. Przyjmuje się, że podczas wypraw jednodniowych najlepiej sprawdzają się konstrukcje 35-litrowe. W przypadku dłuższych kilkudniowych wypadów trekkingowych lepiej zabrać ze sobą plecak o pojemności 60 litrów, który pomieści wszystkie niezbędne elementy wyposażenia turysty. Modele o pojemności większej niż 60-litrów przeznaczone są raczej na dłuższe wyprawy, odbywające się w trudnych warunkach, podczas których konieczne jest spakowanie większej ilości odzieży i żywności. Poza pojemnością istotne znaczenie ma również jakość zastosowanych materiałów. Nowoczesne konstrukcje, takie jak plecaki Deuter wyróżniają się wytrzymałością i niewielkim ciężarem. Dzięki temu sprawdzają się nawet w najbardziej wymagającym terenie.

Budowa konstrukcji nośnej

Istotny wpływ na komfort korzystania z plecaka ma rodzaj zastosowanej przez producenta konstrukcji nośnej. Prawidłowo zaprojektowany i wykonany system nośny odpowiada za równomierne rozłożenie ciężaru na ciele turysty, zapobiegając w ten sposób przeciążeniu układu kostnego. Przykładowo w plecakach Deuter producent zastosował system nośny – https://www.polarsport.pl/plecaki-deuter, który skutecznie odciąża ramiona turysty i przenosi obciążenia na plecy oraz pas biodrowy. Zastosowanie oddychających materiałów zapewnia dobrą wentylację pleców i pozwala na skuteczne odprowadzanie potu. To sprawia, że podróżnik odczuwa komfort nawet podczas wędrówek w gorące dni. Renomowani producenci mają w swej ofercie modele plecaków skierowane dla kobiet i mężczyzn, których konstrukcja jest dostosowana do różnic anatomicznych. Warto pamiętać, że plecak powinien być również dopasowany do wzrostu użytkownika. Większość modeli oferowanych przez renomowanych użytkowników wyposażonych jest w regulację wysokości systemu nośnego. Oczywiście nawet najlepszy plecak nie będzie spełniał swojej funkcji, jeżeli zostanie nieprawidłowo spakowany. W celu równomiernego i optymalnego rozłożenia ciężaru zaleca się układanie najcięższych elementów wyposażenia na dnie oraz wzdłuż pleców, tworząc literę L. Najbardziej potrzebne rzeczy należy umieścić na wierzchu, aby dostęp do nich nie był utrudniony.

Comments are closed.