Przegląd butów skalnych

Czasami może być konieczne użycie butów skalnych na twardym śniegu lub nawet lodzie. Można z nimi nosić zwykłe buty antypoślizgowe. Oczywiście jest to dopuszczalne tylko w bardzo łagodnym terenie, to samo dotyczy połączenia trenażerów i pełnoprawnych raków asekuracyjnych. Jeżeli na trasie będzie występował lód, przynajmniej jedna osoba powinna mieć buty trekkingowe z twardą podeszwą; w takim przypadku pozostali wspinacze mogą korzystać z górnej asekuracji lub poręczy.

Buty skalne nie są szczególnie odpowiednie do biegania, ponieważ różnią się od zwykłych butów sztywną podeszwą i większą wagą. Niektóre modele mogą być jednak używane do krótkich biegów, jak na przykład Scarpa Mojito — są one przynajmniej lekkie i nie obciążają zbytnio kostki.

Buty Scarpa: damskie, męskie, trekkingowe — Scarpa Mojito fit

Scarpa Mojito jest butem skalnym, który zachowuje równowagę pomiędzy zwiększoną wytrzymałością a niską wagą. Z jednej strony, cienka podeszwa z minimalną amortyzacją sprawia, że nie są one zbyt dobrym rozwiązaniem na długie wędrówki — zwłaszcza z ciężkim plecakiem, ponieważ konstrukcja tego modelu nie wspiera kostki. Z drugiej strony, do półgodzinnego podejścia pod ścianę są one w zupełności wystarczające — tym bardziej, jeśli trzeba je potem zabrać na wspinaczkę.

Jeśli chodzi o komfort wspinaczki, ten model jest solidną wagą średnią. Możesz efektywnie wykorzystać Scarpa Mojito do zakładania butów na małych klifach tylko wtedy, gdy rozmiar zostanie dobrany wystarczająco dokładnie. Gładki wzór bieżnika butów Vibram Spyder zapewnia doskonałe tarcie na zwojach (gładkie płyty do 60°), ale w bardziej technicznym terenie lepiej sprawdzą się inne modele. Ponadto podeszwa ta nie zapewnia tak dobrej przyczepności na miękkim podłożu jak modele o bardziej agresywnym wzorze bieżnika.

Cechą charakterystyczną butów Scarpa Mojito jest minimalna amortyzacja podeszwy. Pomijając oczywiste koszty, rozwiązanie to zapewnia nieco większą stabilność — stopa znajduje się bardzo blisko podłoża. Z tego samego powodu te trenażery skalne są bardzo lekkie, a pod względem kompaktowości przewyższają inne modele.

Buty skalni Scarpa Oxygen GTX

Buty scarpa: damskie, męskie, trekkingowe Oxygen GTX to model, który jest idealny dla tych, którzy chcą używać rockowych trekkingów również jako części codziennej miejskiej garderoby. I nie chodzi tu tylko o wspaniałe wzornictwo — inne modele również mogą się nim pochwalić.

W butach Oxygen GTX zastosowano nową technologię Gore-Tex Surround — membranę, która odprowadza wilgoć z całej powierzchni stopy, w tym z podeszwy. Taka konstrukcja zapewnia suchość stopy podczas wilgotnej i gorącej pogody. Należy zauważyć, że wcześniej, w takich warunkach, stosowanie butów z membraną mogło powodować szybsze zamoczenie stopy od potu wewnątrz niż od warunków środowiskowych. Oczywiście buty z technologią Gore-Tex Surround lepiej nadają się również do codziennego noszenia w mieście, gdzie czasami konieczne jest pokonywanie kałuż, ale przez większość czasu membrana nie jest potrzebna.

Comments are closed.