Jak wybrać uprząż do wspinaczki?

Uprawianie wspinaczki skałkowej jest to dość popularny w naszym kraju sport. Coraz większa lista osób jest również zainteresowana rozpoczęciem przygody ze wspinaniem, tym bardziej że jeśli idzie o wspinaczkę sportową, to nasi zawodnicy zaczynają odnosić wspaniałe sukcesy na arenie międzynarodowej. Do bezpiecznego uprawiania wspinaczki skałkowej lub sportowej, potrzebujemy jednak między innymi uprzęży wspinaczkowej.

Jak zbudowana jest uprząż wspinaczkowa?

Najpierw warto powiedzieć, jak zbudowana jest uprząż wspinaczkowa. Jak się okazuje, ten kluczowy dla nas element jest dość prosty w budowie. Składa się z pasa biodrowego, który posiada dwie lub jedną klamrę do regulacji, pętli udowych, które również mogą posiadać klamry regulacyjne. Pośrodku pasa biodrowego znajduje się łącznik, który łączy pas biodrowy i pętle udowe. Kolejny element uprzęży wspinaczkowej, są to tak zwane szpejarki, czyli pętle z wytrzymałego materiału lub tworzywa, do których możemy przypiąć na przykład karabinki lub woreczek z magnezją. Ostatnie elementy to taśmy, które łączą pętle udowe z pasem biodrowym.

Uprzęże wspinaczkowe mogą się dość znacząco od siebie różnić wagą. Główny wpływ na to ma rodzaj wykorzystanego materiału oraz technologia. Dla przykładu są ultralekkie uprzęże sportowe, które zamiast tasiemek łączących pas biodrowy i pętle udowe mają elastyczne linki. Ogólnie rzecz ujmując, waga ma również wpływ na cenę, czyli im lżejsza typ przeważnie droższa.

Rozmiar

Uprzęże wspinaczkowe występują w kilku rozmiarach. Najczęściej oznacza się je symbolami znanymi z ubrań, czyli M, XS, L itp. Trzeba jednak uważać, ponieważ jak to też z odzieżą bywa, producenci mają różne tolerancje odnośnie do rozmiarówki. Warto przed zakupem oczywiście uprząż przymierzyć. Przymierzona uprząż – (https://www.polarsport.pl/wspinaczka/uprzeze.html) powinna mieć dawać nam możliwość obrócenia wsadzonej dłoni (z wyczuwalnym oporem) pod pasem biodrowym oraz pod pętlami udowymi. Jednocześnie powinniśmy mieć możliwość regulacji uprzęży w każdym kierunku, czyli poluzowania lub zaciśnięcia pasków regulacyjnych.

Damska uprząż czy męska

Kiedy kupujemy uprząż, to trzeba mieć również świadomość, że są uprzęże damskie oraz męskie. Owszem mężczyzna da radę założyć duży rozmiar damskiego modelu uprzęży, a kobieta męską uprząż, jednak jest to kwestia wygody. Szczególnie dotyczy to kobiet. Damska uprząż wspinaczkowa ma zdecydowanie lepiej dopasowany pas biodrowy, który uwzględnia wcięcie w talii. MA to naprawdę spore znaczenie, jeśli zamierzamy spędzać w uprzęży długie godziny na ściance wspinaczkowej.

Comments are closed.